See Muotka on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "se",
"2": "muotki"
},
"expansion": "Northern Sami muotki",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Sami (compare Northern Sami muotki). The surname was adapted from place names.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muotka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muotka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muotka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muotk",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muotka-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuo̯tkɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuo̞̯t̪kɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uotkɑ"
}
],
"word": "Muotka"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "se",
"2": "muotki"
},
"expansion": "Northern Sami muotki",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Sami (compare Northern Sami muotki). The surname was adapted from place names.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muotka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muotkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotkattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotkinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muotka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muotka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muotk",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Sami languages",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uotkɑ",
"Rhymes:Finnish/uotkɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuo̯tkɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuo̞̯t̪kɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uotkɑ"
}
],
"word": "Muotka"
}
Download raw JSONL data for Muotka meaning in All languages combined (20.0kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Muotka",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Muotka",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.